استان کرمانشاه در منتهی الیه غربی کشور از سه طرف دارای مرز داخلی با استانهای ( لرستان، کردستان، ایلام، همدان ) و از یک سمت دارای مرز بین المللی با کشور عراق است مختصات جغرافیایی آن بین 36 و 33 درجه و 15 و 35 درجه شمالی و 24 و 45 درجه تا 30 و48 درجه طول شرقی قرار دارد.

با توجه به پیشینه استان به دورانهای زمین شناسی و برخورداری از رشته کوههای زاگرس میانی، رخنمون استان باسازندهای کوهستانی با ویژگیهای طبیعی خاص، وجود قلل مرتفع با حداکثر 3390 متر، دره های ژرف، دشت ها و جلگه های پست با حداکثر بلندای 180 متر ( اختلاف ارتفاع 2310 متر ) را سبب گردیده است گسترده استان کرمانشاه با مساحت 600/463/2 هکتار از وجود 000/800 هکتار پوشش جنگلی و 091/933 هکتار اراضی کشاورزی برخوردار است .

کرمانشاه يکي از شهرهاي بزرگ ايران و مرکز استان کرمانشاه مي‌باشد. برپايه سرشماري سال 1385 خورشيدي، جمعيت اين شهر بالغ بر 784,602 نفر بوده‌است که از اين جهت نهمين شهر بزرگ ايران و دومین شهر بزرگ و پرجمعیت غرب و شمال غرب کشور محسوب مي‌شود.

 

 

کرمانشاه از شهرهاي تاريخي و فرهنگي ايران است و به‌دليل قرارگرفتن در تقاطع دو محور شمال به جنوب و شرق به غرب و نيز همجواري با کشور عراق و واقع‌شدن بر سر راه کربلا و بغداد از اهميت بسياري برخوردار است.سه رودخانه قره‌سو، آبشوران و چم‌بشير از کرمانشاه عبور مي‌کنند.مردم اين شهر به زبان کردي (گويش‌هاي کردي کرمانشاهي، کلهري، جافي و لکي) و زبان فارسي (گويش فارسي کرمانشاهي) سخن مي‌گويند.
فاصله شهر کرمانشاه با تهران در بهترين حالت 590 کيلومتر و تا مرز خسروي (مرز ايران و عراق) در حدود 200 کيلومتراست.

وجه تسميه

واژه کرمانشاه در دوره ساسانيان بر روي شهر کنوني کرمانشاه گذاشته شده‌است؛ به‌طوري که در يک اثر مکتوب تاريخي، واژه کرمانشاه را لقب بهرام چهارم -پادشاه ساساني- دانسته‌اند؛ چراکه وي پيش از رسيدن به تخت شاهي، حاکم شهر کرمان در جنوب شرق ايران بوده‌است؛ به‌همين دليل پس از پادشاهي او نام اين شهر را به افتخار بهرام چهارم -حاکم کرمان- کرمانشاه نهاده‌اند.

اقتصاد
کرمانشاه مرکز کشاورزي ايران است و بيشتر درآمد اقصادي کرمانشاه از اين راه است.در سرتاسر کرمانشاه و به خصوص دشت ماهيدشت مي‌توان زندگي غربي را به وضوح ديد. در حوزه شهرستان کرمانشاه دو شهرک صنعتي وجود دارد که بيش از 256 واحد صنعت و توليدي در آن احداث شده است . اين شهرستان به لحاظ نيروي کار ارزان مي‌تواند فعاليت صنعتي چشم گير ي داشته باشد.

ميزان صادرات مواد غذايي، مصالح ساختماني و صنايع دستي کرمانشاه تنها در 3 ماه نخست سال 1388 مجموع 9درصد از صادرات کل کشور را شامل مي‌شود.بازارچه مرزي پرويز خان سال 1387 رتبه اول فعاليت را ميان بازارچه هاي مرزي کشور کسب کرد.

شرکت پالايش نفت کرمانشاه

شرکت پالايش نفت کرمانشاهدر سال 1301 وجود نفت خام به مقدار كافي در غرب ايران به اثبات رسيد و از اين زمان فعاليت استخراج و پالايش بااحداث شركت پالايش نفت كرمانشاه كه در آن زمان «پالايشگاه كرمانشاه» نام داشت شروع گرديد.

شرکت پالايش نفت کرمانشاه با توجه به آن که پس از گسترش شهر کرمانشاه در مرکز شهر قرار گرفت ولي يکي از واحدهاي صنعتي سبز صنعت نفت با 126 هزار متر مربع فضاي سبز است.

آب و هوا

کوه پراو بلندترين قله شهر کرمانشاه با 3357 متر از سطح دريا کرمانشاه را از ديد گوناگوني آب و هوائي و قومي و مذهبي هند ايران لقب داده‌اند چرا که از لحاظ آب و هوايي داراي چهار فصل در يک زمان است.شهر كرمانشاه داراي اقليم معتدل كوهستاني است.کوههاي عمده شهرستان عبارتند از بيستون ، پرآو که در شمال شرقي شهر کرمانشاه قرار دارند و سفيد کوه که در جنوب شرقي شهر واقع شده است و غار پرآو که شهرت جهاني دارد يکي از بزرگترين غارهاي دنياست در کوه پرآو واقع شده است.

مردم
مردم کرمانشاه به زبان‌هاي فارسي و کردي کرمانشاهي سخن مي‌گويند. زبان فارسي در شهر کرمانشاه رايج‌ترين زبان است.

شهر کرمانشاه در قبل از اسلام شهري بزرگ و مشهور به نام کامبادن بود و پس از يورش اعراب اين شهر با نام قرمسين براي مدت يک هزاره به صورت روستايي کوچک در آمد.کرمانشاه يكي از شاهراه‌هاي ارتباطي شرق و غرب و قديمي‌ترين راه عبور زائران عتبات عاليات بوده كه به همين سبب تاثيرات شگرف فرهنگي و معنوي برجا گذارده است.اکثريت جمعيت مردم کرمانشاه را کردها که از اقوام اصيل آريايي هستند تشکيل شده و در قرن چهارم ميلادي شهر کرمانشاه که در آن دوران روستاي خوش آب و هوايي بود به عنوان دومين اقامت گاه سلطنتي ساسانيان انتخاب شد.در دوران ساسانيان باغ هاي بزرگي در اين منطقه ساخته شد و تا مدت ها مکان تفريحي شاهان ساساني بوده است.

کُرد اصطلاحي است که در دوران‌هاي گوناگون معاني گوناگوني به خود گرفته‌است. اين اصطلاح در بيشتر دوران‌هاي تاريخي معناي رمه‌گردان ايراني‌تبار مي‌داده‌است و نام قومي خاص به شمار نمي‌آمده‌است.
مردم کُرد در تعريف امروزي از اقوام ايراني‌تبار هستند و بسياري از کردها خود را يکي از نوادگان مادها ناميده‌اند.که اين نظريه از سوي زبان‌شناسان و بر پايه شواهد دقيق زبان‌شناختي رد شده‌است.شواهد زبان‌شناسي نشان مي‌دهد که اسلاف مردماني که بعداً خود را کرد ناميدند در مناطقي جنوبي‌تر از مادها سکونت داشتند.

از نظر وضعیت بهداشت و درمان امكانات بهداشتي استان كرمانشاه از وضعيت مطلوبي برخوردار است، امكانات و تجهيزات پزشكي در اين استان به گونه اي است كه از ديگر استان هاي كشور براي درمان به اين استان مراجعه مي كنند . داشتن بیمارستانهای دولتی و خصوصی و مراکز درمانی با بخشهای تخصصی و مجهز به این استان از نظر خدمات درمانی مرکزیت بخشیده است.

هم اکنون قریب 50 هزار دانشجو در مراکز دانشگاهی دولتی و خصوصی کرمانشاه در حال تحصیل هستند،وجود بیش از ده مرکز آموزش عالی با امکانات آزمایشگاهی و کادر علمی مجرب و توانا شرایط مناسبی را برای ادامه تحصیل و پژوهش در مقاطع مختلف دانشگاهی دررشته های مختلف پزشکی فنی و مهندسی ،علوم پایه و هنر دراین شهر فراهم نموده است.

قرار گرفتن کرمانشاه در مسیر کربالای معلی سبب شده است از نظر حمل ونقل بین شهری کرمانشاه از وضعیت مطلوبی برخوردار باشد. پایانهٔ مسافربری شهید کاویانی برای انتقال مسافران بین شهری بوسیلهٔ مینی بوس، اتوبوس و خودروسواری مورد استفاده قرار می‌گیرد  تعاونی های متعددی در این پایانه مشغول فعالیت می باشند. همچنین فرودگاه بین‌المللی اشرفی اصفهانی به عنوان استانداردترین و مهم‌ترین فرودگاه غرب کشور مورد استفاده قرار می‌گیرید. دفاتر نمایندگی تعاونی های مسافربری وشرکت های هواپیمایی در سطح شهر به سادگی قابل دسترسی میباشد.

بیش از ۱۲۰ بوستان در شهر کرمانشاه وجود دارد پارک‌های مهم شهر که بیشترشان در کنار محوطهٔ تاریخی طاق بستان قرار دارند عبارتند از پارک شرقی، پارک غربی، پارک کوهستان که در شمال شهر کرمانشاه قرار دارند و پارک‌هایی که در نقاط دیگر شهر قرار دارند شامل پارک شاهد، پارک شیرین و پارک لاله می‌شوند؛ پارک شاهد محل برگذاری نمایشگاه‌های مهم شهر کرمانشاه است که در بلوار شهید بهشتی قرار دارد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر بر روی لینکهای زیر کلیک فرمایید.

www.kermanshahcity.ir

www.irancities.ir